Novosti

Opis mogućih aktivnosti stručnih timova FOR-a
Izazovi ruralnog razvoja i proizvodnje hrane na otocima – otok Hvar

Na panelu pod nazivom “Izazovi ruralnog razvoja i proizvodnje hrane na otocima – otok Hvar”, koji se održao u Starom Gradu 18. travnja 2024. godine, a čiji je domaćin bio Grad Stari Grad u suradnji s Forumom za otočki razvoj – FOR, pod moderacijom prof.dr.sc. Maria Njavre profesora na Agronomskom fakultetu u Zagrebu, izloženi su temeljni zaključci o stanju i perspektivama razvoja otoka Hvara. Panel je bio usmjeren na dva ključna segmenta: prvi se fokusirao na resurse, klimu i ruralni razvoj, dok je drugi dio bio posvećen tržištu, marketingu i proizvodima koje otok može ponuditi, s naglaskom na turistički sektor.

Uz moderatora bili su sljedeći panelisti : Prof.dr.sc. Josip Gugić, Sveučilište u Splitu, Dr.sc. Marin Kukoč, Spartium Consulting d.o.o., Mr.sc. Teo Šantić, HPK, Dr.sc. Višnja Vučetić klimatolog , Sandra Zokić, prof., Ministarstvo poljoprivrede, Adela Duboković,mag.polit. LAG Škoji , Ana Marušić Lisac, dipl.ing., Biotechnicon poduzetnički centar d.o.o. , gosp. Niko Skrivaneli, Helios Faros Hoteli, Mr.sc. Stanislav Štambuk i Milan Vranković dipl.ing., FOR.

 

 

Detaljniji pregled ključnih zaključaka panela:

 

1. Održivi razvoj: Naglašena je potreba za kontinuiranom raspravom o održivom razvoju, uzimajući u obzir kako lokalne tako i globalne izazove.

2. Resursi i klima: Raspravljalo se o utjecaju klimatskih promjena na poljoprivredu Mediterana i važnosti prilagodbe i zaštite resursa.

3. Ruralni razvoj: Istaknuta je važnost usklađivanja trendova i modela ruralnog razvoja s okvirima Zajedničke poljoprivredne politike EU-a.

4. Inovacije i poslovni modeli: Predstavljene su prilike koje donose inovacije i novi poslovni modeli u mediteranskoj poljoprivredi.

5. Izazovi: Identificirani su izazovi poput nestašice vode, gubitka bioraznolikosti, degradacije tla, promjena agrarne strukture, prehrambenih tranzicija, migracija i demografskih izazova.

6. Ljudski kapaciteti: Naglašena je potreba za osnaživanjem ljudskih kapaciteta za jačanje poslovnog povezivanja i uspjeh AgroHuba.

7. AgroHub i povezivanje: Diskutirano je o važnosti digitalizacije i kružne ekonomije za iskorištavanje proizvodnih resursa, tržišnu usmjerenost, konkurentnost i održivost otočke poljoprivrede.

8. Brendiranje Starogradskog polja: Raspravljalo se o važnosti brendiranja za prepoznatljivost proizvoda i uspostavu prodajnih kanala kroz turizam.

9. Aktivna uloga udruge FOR: Udruga FOR će se uključiti u distribucijski lanac s projektom demo polja za voće i povrće, što će potaknuti lokalnu proizvodnju, razviti digitalnu poljoprivredu i uspostaviti Agro Hub kao centar za OPG-e, čime će se poboljšati samodostatnost otoka i promovirati održiva poljoprivreda.

 

 

Ovaj panel je postavio temelje za buduće inicijative koje će doprinijeti razvoju otoka Hvara kao održive i samodostatne zajednice, s naglaskom na poljoprivrednu proizvodnju i ruralni razvoj.

Izazovi vodnog gospodarstva na otocima – na primjeru otoka Hvara

Na panelu “Izazovi vodnog gospodarstva na otocima – na primjeru otoka Hvara”, održanom u Jelsi 25. travnja 2024.,u organizaciji Općine Jelsa i Foruma za otočki razvoj (FOR) izneseni su važni zaključci nakon izlaganja panelista koji se tiču održivog razvoja poljoprivredne proizvodnje i upravljanja vodnim resursima na otoku Hvaru.

Sudionike skupa pozdravio je općinski načelnik Nikša Peronja, uloga moderatora pripala je Ivanu Grgičeviću, umirovljenom direktoru “Hvarskog vodovoda”,,FOR dok su panelisti bil: Mario Obuljen (“Hrvatske vode” Split), Luka Bunčuga (“Hvarski vodovod”), Milan Vranković (FOR), Vinko Tarbušković (Agencija za upravljanje Starogradskim poljem,FOR), Marko Vučetić (klimatolog,FOR), Velimir Galić (Srednja škola “Hvar”) i Mario Skelin (poljoprivredni proizvođač,FOR).

 

 

Evo detaljnijeg pregleda ključnih točaka:

 

1. Održivi razvoj poljoprivredne proizvodnje na otocima, kroz uzgoj gotovo svih kultura a posebno povrtlarskih, moguć je isključivo uz osiguranje potrebnih količina vode, koja mora biti raspoloživa po pristupačnoj cijeni. 

2. Prema informacijama javnog distributera (Hvarski vodovod) otok Hvar raspolaže sa dovoljnim količinama pitke vode za stanovništvo i gospodarstvo. Za potrebe poljoprivrede, izuzev razdoblja ljetnih mjeseci, moguće bi bilo osigurati dovoljnu količinu izvorske (neklorirane) vode i to po pristupačnoj cijeni koja bi pokrivala minimalno troškove proizvodnje vode. 

3. Mogući izvori vode za navodnjavanje poljoprivrednih površina na otoku Hvaru, a posebno Starogradskog polja koje je pod UNESCO zaštitom, su: 1. pročišćena sanitarna voda sa UPOV-a (Vrboska, Stari Grad), 2. pojedinačne bušotine na lokacijama koje ne utječu na slivna područja vodozahvata pitke vode, 3. izgradnja akumulacija za zahvaćanje oborinskih voda, 4. postojeće kaptaže pitke vode (Garmica i Vir) iz kojih bi se mogla koristiti neklorirana voda ali izvan ljetnih mjeseci. 

4. Udruga FOR će dati prijedlog svim jedinicama lokalne samouprave na otoku Hvaru da, temeljem postojećeg zakonskog okvira, upute zahtjev prema Splitsko- dalmatinskoj županiji i nadležnim službama Hrvatskih voda za uključivanje otoka Hvara u planove financiranja izrade studijske i projektne dokumentacije navodnjavanja poljoprivrednih površina na otoku Hvaru, te da odlukama svojih predstavničkih tijela ovlasti Hvarski vodovod za obavljanje djelatnosti navodnjavanja na području otoka Hvara.

Vapaj s dalmatinskoga škoja: ‘Rijeke kišnice odlaze u more, žedna polja uništava nam suša, a euri iz Bruxellesa čekaju‘

Poziv na panel: Izazovi ruralnog razvoja i proizvodnje hrane na otocima – Otok Hvar

Poštovani, S velikim zadovoljstvom Vas pozivamo na panel pod nazivom “Izazovi ruralnog razvoja i proizvodnje hrane na otocima – Otok Hvar” u organizaciji Grada Staroga Grada i Foruma za otočki razvoj (FOR). Panel će se održati u Starome Gradu u Čitovnici , 18. travnja 2024. godine s početkom u 9 30 sati. Panel će okupiti stručnjake iz različitih područja koji će raspravljati o ključnim temama vezanim za ruralni razvoj i proizvodnju hrane na otocima.

Agenda:
9:30 – 9:50 Otvaranje Panela i obraćanje
     • Gradonačelnik Grada Staroga Grada gospodin Antonio Škarpa
     • Pozdrav predsjednika Foruma za otočki razvoj (FOR), prof.dr.sc. Želimir Dulčić
9:50 – 11:30 Prvi dio panela: Transformacija sustava proizvodnje hrane na otocima, klimatske promjene i geopolitika
     • Prof.dr.sc. Mario Njavro – moderator Uvod: Ideja i cilj Panela te predstavljanje panelista
     • Prof.dr.sc. Josip Gugić – Glavni izazovi mediteranske poljoprivrede i promjene agrarne strukture u Jadranskoj Hrvatskoj i na otoku Hvara
     • Dr.sc. Višnja Vučetić – Utjecaj klimatskih promjena na poljoprivredu u Jadranskoj Hrvatskoj i strategije za prilagodbu i ublažavanje klimatskim promjenama u poljoprivredi u Jadranskoj Hrvatskoj
     • Prof. Sandra Zokić – Prepoznaje li Strateški plan ZPP za RH važnost mediteranske poljoprivrede? Zemljišna politika i ruralni razvoj otoka Hvara
     • Teo Šantić – Uloga Hrvatske poljoprivredne komore u razvoju poljoprivrede na otocima
     • Dr.sc. Marin Kukoč – EU fondovi kao prilika za poljoprivredu u Jadranskoj Hrvatskoj
11:00 – 11:30 Q&A- Rasprava i pitanja iz publike
PAUZA
12:00 – 13:30 Drugi dio panela: Tržište i marketing poljoprivredne proizvodnje na otocima
     • Prof.dr.sc. Mario Njavro – moderator: Kratki uvod u drugi dio panela
     • Mr.sc. Stanislav Štambuk – Trendovi u proizvodnji, površinama i trženju poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda na otoku Hvaru
     • Niko Skrivaneli – Povezivanje turizma i poljoprivrede
     • Dipl.ing. Milan Vranković – Važnost poslovnog povezivanja i proizvođačkih organizacija – model Agro Huba-a
     • Adela Duboković – Doprinos LAG poljoprivrednom marketingu- iskustva LAG Škoji
     • Ana Marušić Lisac – Kako izgraditi konkuretan proizvod kroz zaštitu izvornosti i zemljopisnog podrijetla i kroz regionalne oznake
13:08 – 13:30 Q&A– Rasprava i pitanja iz publike
Forum za otočki razvoj (FOR)

15.Konferencija HPSOR-a

FOR već četiri godine sudjeluje na Konferenciji društveno odgovornog poslovanja koju organizira Hrvatski poslovni savjet za održivi razvoj. Na Konferenciji su tri puta prezentirali mr.sc. Vinko Tarbušković ravnatelj JU Agencije za upravljanje Starogradskim poljem i jednom prof.dr. Mario Njavro redovni profesor na Agronomskom fakultetu u Zagrebu. FOR svoje ideje temelji na znanstvenim radovima kako bi imale stručno i znanstveno pokriće.

Sastanak izaslanstva FORa sa JLSa na otoku Hvaru

Izaslanstvo Foruma za otočki razvoj (FOR) u sastavu; Vinko Tarbušković, Ivan Grgičević, Marko Vučetić i Stanislav Štambuk a na čelu sa predsjednikom FOR-a Želimirom Dulčićem posjetilo je gradove Hvar, Stari Grad i Jelsu, gdje su se sastali s gradonačelnikom Hvara Rikardom Novakom, gradonačelnikom Staroga Grada Antoniom Škarpom i načelnikom Jelse Nikšom Peronjom. Cilj ovog posjeta bio je razmijeniti iskustva i mišljenja o trenutnim izazovima i prilikama za razvoj hrvatskih otoka te upoznati domaćine sa radom i ciljevima FOR-a. Kroz zajedničku suradnju dogovorena je i organizacija stručnih panela u svakom mjestu koje će obraditi pojedine tekuće otočke teme.
Zahvaljujemo se gradonačelnicima i načelniku na srdačnom prijemu i konstruktivnoj podršci u daljnĵoj zajedničkoj suradnji.

Izaslanstvo FORa u posjeti Općini Sućuraj

Izaslanstvo Foruma za otočki razvoj (FOR) u sastavu; Marin Perko, Jure Vujnović, Stjepko Ćurin i Grgo Lučić a na čelu sa predsjednikom FOR-a prof.dr.sc. Želimirom Dulčićem posjetili su Općinu Sućuraj , gdje su se sastali s načelnikom Sućurja gospodinom Ivanom Slavićem. Cilj ovog posjeta bio je razmijeniti iskustva i mišljenja o trenutnim izazovima i prilikama u Sućurju aktivnostima za razvoj hrvatskih otoka te upoznati domaćina sa radom i ciljevima FOR-a. Kroz zajedničku suradnju dogovorena je i organizacija stručnog panela u Sućurju na temu “Ekologija i moguća primjena kružne ekonomije na otoku Hvaru.
Zahvaljujemo se načelniku Slaviću na srdačnom prijemu i konstruktivnoj podršci u daljnĵoj zajedničkoj suradnji.